Energiaintenzív kkv-k működésének megsegítésére elérhető új támogatási lehetőség
2022. Szeptember 30.
A munkahelyek megőrzése érdekében a kormány elindítja októberben, kizárólag az energiaintenzív kis- és közepes vállalkozások számára a feldolgozóipari kkv energiaköltség- és beruházástámogatási programot
A kormány által bejelentett támogatás két részből áll. A program a működési költségek támogatására és az energiahatékonyságot növelő beruházások elősegítésére vehető igénybe.A program első eleme - 75 milliárd forintos kerettel - a magyarországi energiaintenzív feldolgozóipari vállalkozások energiaköltség-növekményének kompenzálására szolgál. A második elem tartalmazza az ugyanennek a célcsoportnak szánt energiahatékonyság-növelő beruházások támogatását. Az érintett kkv-k beruházásának beindítása érdekében az önerő előteremtését elősegítő legfeljebb 15 százalékos támogatás igényelhető.
A támogatást kizárólag energiaintenzív termelő vállalkozások igényelhetik, amelyeknek energiaköltsége 2021-ben meghaladta a nettó árbevétel 3 százalékát. A feltételeknek a feldolgozóiparban tevékenykedő cégek felelnek meg. Ennek meghatározása alapján azok a cégek tartoznak a feldolgozóipar körébe, melyek TEÁOR kód alapján ide sorolhatók, vagy az árbevételüknek több, mint az 50 százaléka a feldolgozóiparból származik.
A vállalkozások október, november és december havi áram- és gázköltségnövekményének – a tavalyi évhez képest – felét vállalhatja át az állam. Fontos megjegyezni tehát, hogy nem a számlán szereplő teljes összeg 50 százalékát téríti meg az állam, hanem az áremelkedés 50 százalékát, legfeljebb 500 ezer eurónak megfelelő forintösszegben.
"A kiírásban foglalt feltételeknek megfelelő vállalkozások vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek a 2021-es és 2022-es negyedik negyedévek energia-árkülönbözetéből eredő költségnövekmény kompenzálására" – áll az ITM közleményében.
A támogatott cégek vállalniuk kell, hogy idei harmadik negyedévi statisztikai állományi létszámuk nem csökken tíz százaléknál nagyobb mértékben 2023. szeptember végéig.
A vállalkozásoknak energiaköltség-csökkentő beruházást is végre kell hajtaniuk 2024 végéig. A programban a Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitelből megvalósítandó fejlesztéshez kaphatnak vissza nem térítendő támogatást az önerő kiegészítésére. Vagyis a kedvezményes kamatozás mellett a bankok által elvárt önerő előteremtéséhez kaphatnak segítséget a cégek. Az önerő tekintetében maximum 15 százalékos támogatás járhat.
A pályázók vállalják, hogy hiteltámogatással 2024 végéig energiahatékonyságot növelő beruházást hajtanak végre. Működőképességük megőrzése a munkahelyek megtartását, energiafelhasználásuk mérséklése az ellátásbiztonság erősítését szolgálja - tartalmazza a minisztériumi tájékoztató.
A támogatás igénylése két szakaszban történik, a folyamat 2022. október 20-ától regisztrációval indul. A kérelmeket az Innovációs és Technológiai Minisztériumon keresztül igényelhetik. A sikeres regisztrációt és a jogosultság megállapítását követően 2022. december 26-ig lehet majd benyújtani. Nagyságrendileg 10 ezer cég kaphatja meg a támogatást.
2024. Szeptember 16.
2024. Szeptember 9.
2024. Augusztus 15.
2024. Augusztus 14.